data dodania: , w kategorii: porady

Ogrodowa instalacja elektryczna z racji specyficznych warunków w jakich się znajduje, w wielu punktach nie przypomina tej, jaką chociażby znamy z domu. Podobnie jest z ogrodowymi odbiornikami elektrycznymi. Choć ich zasada działania jest podobna jak w przypadku klasycznych urządzeń do domu, to jednak ich specyfika nie do końca przypomina tą, z którą mamy do czynienia w domu. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów ogrodowych odbiorników elektrycznych a także – dawkę informacji na temat każdego z nich.

Lampy ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe to pierwszy i zarazem najszybciej zauważany odbiornik elektryczny w całej ogrodowej instalacji. Podobnie jak w przypadku wnętrza domu, również i tu w głównej mierze opieramy się na diodach LED. Po pierwsze – są one oszczędniejsze od typowych żarówek i świetlówek a po drugie – są znacznie trwalsze.

Lampy ogrodowe koniecznie powinny być wyposażone w specjalny czujnik zmierzchowy. Dzięki niemu, ich uruchomienie jest w pełni zależne od siły padającego na zewnątrz światła. Całość powinna być zabezpieczona przez wyłącznik główny, który doprowadzałby prąd do całej instalacji. Warto jeszcze dodać, że oświetlenie ogrodowe powinno być osobno zabezpieczone przez bezpieczniki C10.

Promienniki grzewcze

Zasada działania promiennika grzewczego jest bardzo prosta. W jego wnętrzu znajduje się specjalny układ, który przetwarza energię elektryczną na energię fali podczerwieni. Niejako „efektem ubocznym” tej fali, jest odczucie charakterystycznego ciepła.

Specyfiką tego ciepła jest jego ukierunkowanie. Oznacza to, że kierunek przepływającego ciepła jest zgodny z kierunkiem emisji promieniowania. Takie skupienie fali podczerwieni pozwala na efektywne (praktycznie bezstratne) ogrzanie stosunkowo dużej powierzchni.

Jak duża to powierzchnia? Szacuje się, że dogrzanie ok 12 – 14 metrów kwadratowych jest możliwe już za pomocą emitera podczerwieni o mocy 2 kW. Oczywiście nie mówimy tu o zimie, lecz o lecie i wczesnej jesieni, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska, by mówić o komforcie termicznym. Zobacz promienniki na stronie WWW.

Urządzenia do filtracji wody

Elektryka w ogrodzie to nie tylko światło i ciepło. To również urządzenia, które na co dzień wykorzystujemy do filtracji zbiorników wodnych. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, jeśli powierzchnia danego zbiornika nie przekracza 10 metrów kwadratowych a głębokość 1 metra.

Przy instalacji pomp filtracyjnych do czyszczenia wody, zawsze warto pamiętać o tym, że muszą one znajdować się poniżej jej lustra. Choć w przypadku pomp zanurzeniowych jest to oczywiste, to jednak w przypadku pomp znajdujących się na zewnątrz już nie do końca.

Kolejną ważną sprawą są filtry a w zasadzie – ich właściwe rozmieszczenie. Jeśli pompa filtrująca została umieszczona na dnie zbiornika, to filtry do niej powinny znajdować się możliwe jak najdalej od niej. W przeciwnym razie pompa będzie zasysać również i czystą wodę, co skutecznie zmniejszy efektywność sprzętu. Warto również pamiętać o tym, że umieszczenie filtrów na przykład na brzegu zbiornika wodnego, ułatwi ich oczyszczenie.

Pompy dekoracyjne

Prąd w ogrodzie może zasilać również elementy stricte dekoracyjne. Takim z pewnością są pompy służące do zasilania kaskad i wodnych strumyków.

Jak zamontować taką pompę? Trzeba tu wykorzystać klasyczną zasadę działania pompy, której zadaniem jest przecież przepychanie wody w określone miejsce i na określoną wysokość. Producenci pomp zwykle jasno definiują maksymalną wysokość, na którą może być pompowana woda w określonej ilości. Dane te będziemy musieli uwzględnić, planując różnicę poziomu pomiędzy najwyższym a najniższym punktem kaskady.

Tak samo sytuacja ta wygląda w przypadku pomp zasilających fontanny. Im wyższa fontanna, tym silniejsza pompę musimy wykorzystać Co ważne – warto tu uwzględnić również i strukturę gruntu na którym osadzone jest dane oczko wodne. Jeśli dno nie jest stabilne, nie zapominajmy o umieszczeniu pompy tuż pod powierzchnią wody. Muł zasysany bezpośrednio z gruntu mógłby bardzo szybko zniszczyć delikatną strukturę naszej pompy.

Ogrodowe instalacje nawadniające

Elektryka w ogrodzie powinna służyć również i roślinom. Chodzi tu głównie o urządzenia do nawadniania, które albo mogą mieć formę dużych, rzucających się w oczy dekoracji (na przykład w formie tańczących kwiatów), albo też być niewielkimi, ukrytymi w trawie rozpylaczami, które dookoła stworzą piękną, aczkolwiek także i życiodajną dla roślin mgiełkę wodną.

Zasada działania tych urządzeń jest bardzo prosta. Jedną końcówkę urządzenia podpinamy bezpośrednio do źródła wody (doskonale w tym celu nadaje się studnia, bądź ujęcie bezpośrednio z wodociągów) a drugą umiejscawiamy w określonym miejscu ogrodu. Oczywiście nie zapominamy o podpięciu zasilana. Tego typu układy najczęściej są zasilane zwykłym napięciem 230 V.

Najważniejszymi parametrami ogrodowych instalacji nawadniających są oczywiście ich zasięg i wydajność, z jaką w ciągu sekundy są w stanie przepompować daną ilość wody. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zasięg. Powinien być on nieco większy, niż powierzchnia naszego ogrodu. Najlepiej umiejscowić to urządzenie na samym środku podlewanej w ten sposób powierzchni. Wtedy mamy pewność, że żaden jej wycinek nie będzie pomięty podczas podlewania.

Podsumowanie

Odbiorniki elektryczne z jakimi mamy do czynienia w ogrodzie mają bardzo szerokie zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że są one w szczególny sposób narażone na działanie wody. Warto więc pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią (IP 67) a także – o regularnej kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *